KOSGEB DAİRE BAŞKANINDAN BİRLİĞİMİZE ZİYARET.

KOSGEB Strateji Geliştirme Daire Başkanı Binalı Aydın, KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni ile Uzman Murat Kahraman Birlik Başkanımız Abdülkadir Konak’ı makamında ziyaret ettiler. ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, ziyaretlerinden dolayı KOSGEB Daire Başkanı Binali Aydın, İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni ve Uzman Murat Kahraman’a teşekkür etti.

Ziyaret sonrası Birlik toplantı salonunda Oda Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla KOSGEB tarafından başlatılan "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı" bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanması amacıyla, KOSGEB tarafından Mikro ve Küçük İşletmelere verilecek olan Hızlı Destek Programı ile ilgili bilgiler veren Daire Başkanı Binali Akın; KOSGEB'in verdiği destekten 50 ve altında çalışanı bulunan işletmelerin faydalanacağını kaydeden Akın, bu işletmeler içerisinde imalat sanayi ile birlikte toptan, perakende ticaret ve tamamlayıcı bazı sektörlerin yer aldığını aktardı.

Salgından en fazla etkilenen sektörleri buraya dahil ettiklerini vurgulayan Akın; "Geçmişte toplam 180 pirim gününe sahip 1981 yılı doğumundan daha genç olan gençlerimizi ve yeni mezunlarımızı işe alabiliyoruz. Burada da 2021 yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave bir istihdam istiyoruz. Yeni istihdamı da 12 ay boyunca sürdürmeyi taahhüt etmenizi sizlerden istiyoruz. Burada vereceğimiz limitler istihdam başına 100 bin liradır. İşe alacağımız kişi kadın olursa 110 bin liradır. Bu faizsiz, komisyonsuz üstelik teminatsız olacak." ifadelerini kullandı. Burada desteği doğrudan KOSGEB olarak kendilerinin sağladığını aktaran Akın, şunları kaydetti: "Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e ödeyecek. 31 Mart 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilir. 21 Nisan'a kadar personel alım takvimi devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı, 75 bin ilave istihdam öngörüyoruz. Yoğun ilgi var. 10 günde sistemde yüklü rakamımız 35 bin istihdam taahhüdüne ulaştı. Para biterse destekten faydalanamazsınız. Elinizi çabuk tutmakta fayda var. Ödemeler başladı. E-Devlet üzerinden doğrudan başvurabilirsiniz."

KOSGEB Daire Başkanı Binali Aydın ayrıca destekle ilgili şu bilgileri paylaştı. • İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelere; • 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü ve • Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartıyla yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL geri ödemeli destek verilecektir. • İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. • Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. • Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. • Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektör listesi www.kosgeb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. • Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. • Uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir. • Bütçe imkanları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden mikro ve küçük işletmelerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir. • Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. • Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza edildiği ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. • 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir. • Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; mikro ve küçük işletmeler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. • Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan mikro ve küçük işletmelerden ise; verilen destek, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile tahsil edilecektir. Dedi.

SOB Başkanı Abdülkadir Konak’ta programın kapsamının çok geniş olduğunu belirterek, "KOSGEB destekli istihdam programı, işletmelerimize kolaylık, istihdama da büyük katkı sağlayacaktır. Kriterleri uyan tüm esnaf ve sanatkarımızı programdan faydalanmaya davet ediyorum. Bu programla binlerce kadın ve gencimize iş kapısı açılacak. Hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelerimiz de biraz olsun nefes alacak." değerlendirmesinde bulundu. Toplantı soru ve cevapların ardından karşılıklı görüş alışverişi ile sona erdi.