2018 YILI AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI.

2018 yılı Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Ahilik Kutlama Komitesi olarak Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından Kocatepe Parkındaki Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan etkinlikler Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Çoban ı ziyaret ederek etkinliklerin ilk günü sona erdi.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANINA AHİLİK KAFTANI GİYDİRİLDİ Ahilik Haftası kutlamalarının ikinci günü Birliğimiz konferans salonunda gerçekleşen törenle devam etti. Törene Afyonkarahisar Valimiz Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, Birliğimize bağlı Odalarımızın Başkan ve Yöneticileri, Resmi Dairelerimizin temsilcileri sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birçok esnaf ve sanatkarlarımız katıldı. VİZYONUMUZ HEP BİRLİKTE BÜYÜK HEDEFLERE YÜRÜMEKTİR. Afyon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Abdülkadir Konak, vizyonumuz hep birlikte büyük hedeflere ulaşmaktır diyerek törende şunları söyledi “Hepimizin bildiği gibi Ahilik, Anadolu da 13. yüzyıldan itibaren varlığını göstermeye başlayan bir düşünce yapısı ve bu düşünce etrafında yaşam bulan bir teşkilatlanma şeklidir. Günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda, Ahilik Teşkilatınca geçmişte atılan temellerin halen önemini koruduğu, sağlam ve tutarlı bir yapıda olduğu aşikardır. Ahi teşkilatının vizyonu " hep birlikte büyük hedeflere yürümek" mantığına dayanır. Bu vizyon, örgütü ileriye yönelten yol gösterici bir ışıktır. Dünyaya düzen ve hizmet verme iddiasında olan Ahiler, misyonlarını yerine getirebilmeleri için önce kendilerinin mükemmel olmaları gerektiğinin bilincindedirler. Ahi, önce kendisine çeki düzen vermelidir ki; inandırıcı olsun, hizmet edebilsin. Bu bağlamda Ahi, şöyle nitelendirilmektedir: "Huyları güzel olan, zekatını veren, anne ve babasına ihsanda ve itaatte bulunan, komşusunu ağırlayan, eline geçeni veren, işlerini güzelleştiren, sözlerinde doğru olan, amellerini en güzel bir hale getirmeye çalışan, sırlarını saklayan, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, her daim doğru olan, yalanı ve riyayı atan, helal kazanca koyulan, ona vermeyene veren, zulmedeni bağışlayan, kötülük edene iyilik eden, hakikate giren, kardeşlerinin haklarını eda eden, komşularına karşı müsamahada bulunan, onlardan uzak olanı soran, yakındakini dolaşan, hastayı ziyaret edip halini, hatırını soruşturan kişidir."

AHİ, DÜNYAYA DÜŞKÜN OLANLARLA BİRLİKTE OLMAMALI Ahiliğin geçmişi ve kurulları hakkında da kısa bilgiler veren Başkan Konak, açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi “Ahilik kurallarına göre, ahinin üç şeyi açık olmadır: Eli açık, yani cömert olmalı; kapısı açık, yani misafirperver olmalı; sofrası açık, yani aç geleni tok göndermeli. Üç şeyi de kapalı olmadır: Gözü kapalı olmalı, yani kimseye kötü nazarla bakmamalı; kimsenin ayıbını görmemeli, dili bağlı olmalı, yani kimseye kötü söz söylememeli; beli bağlı olmalı, yani kimsenin namusuna ve şerefine göz dikmemeli. Yine ahilik kurallarına göre; ahi, helalinden kazanmalıdır. Hepsinin bir sanatı olmalıdır. Yoksul ve düşkünlere yardım etmeli, cömert olmalıdır. Âlimleri sevmeli, hoş tutmalıdır. Fakirleri sevmeli, alçak gönüllü olmalıdır. Temiz, iyi kimselerle sohbet etmeli, namazını kazaya bırakmamalı, haya sahibi olup, nefsine hakim olmalı, dünyaya düşkün olanlarla beraber olmamalıdır. - Harama bakma, haram yeme, haram içme, doğru, sabırlı, dayanıklı ol. - Yalan söyleme. - Büyüklerinden önce söze başlama. - Kimseyi kandırma. - Kanaatkâr ol, dünya malına tamah etme, - Yanlış ölçme, eksik tartma. - Kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini, hiddetliyken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaçken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.”

BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN’A AHİLİK KAFTANI Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a Ahilik kaftanı, TSO Başkanı Hüsnü Serteser ve ESOB Başkanımız Abdülkadir Konak tarafından takdim edildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban yaptığı konuşmada, önce teşekkür etti. “Bana kaftanı giydiren ve ahilik ünvanı veren başta değerli kardeşim, Abdülkadir Konak ve yönetimine teşekkür ediyorum. Her ne kadar esnaflık yapmasak da, büyüklerimizin yanında çıraklık yaptım. Hem bakkal dükkânında hem kırtasiye dükkânında, otelde uzun yıllar çıraklık yaptım. Dolayısıyla esnaf büyüklerimizin ne tür endişelere kapıldığını, komşularla olan münasebetini, mesleğiyle ilgili düşüncelerini iyi kötü bilebiliyorum. Esnafların kendi aralarındaki komşulukları çok çok önemli. Ahi Evran’ın tavsiyelerini en az yarısını hayata geçirsek ülkemizde birlik ve beraberlik daha da artar, yardımlaşmamız da artar, ekonomimiz de güçlenir. Bütün esnaflarımıza, kalfa ve çıraklarımıza Allah’tan sağlık diliyorum, bol kazanç diliyorum”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YURDUNUSEVEN “AHİLİK MANEVİ DEĞERLERİMİZİ ARTTIRMIŞTIR” Ak Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, ahiliğin, manevi değerleri de arttırdığını söyledi. Yurdunuseven, “Bir dönem, 28 şubatta meslek liselerinden dolayı ara elaman konusu geri atıldı. Şu anda da esnaf olarak yaşıyorsunuz, çırak bulmakta güçlük çekiyorsunuz. Hükümetlerimiz döneminde bu boşluk giderilmeye çalışıldı. Bazı meslekler var ki teknolojiye yenildi. Kalaycılık ve Keçecilik gibi mesleklerimiz yok oldu. Bu mesleklerimizin canlandırılması için meslek odalarımızın yani sizlerin çalışma yapmasını talep ediyorum” dedi. AK Parti Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, 8 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasında vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi ve emniyet kemeri ve aşırı hız konusunda uyarılarda bulundu.

VALİ TUTULMAZ, SİZLERLE BİRLİKTE OLMAKTAN MUTLU OLDUM Vali Mustafa Tutulmaz, yaptığı konuşmada, esnafın içinde olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Ahilik kaftanı giymekten ve ahilik ünvanı almaktan dolayı duygulandığını söyleyen Vali Tutulmaz, Günümüze kadar Ahiliğin ilkeleri geldi ancak maalesef uygulamada sıkıntılar oldu. Osmanlının 600 yıl ayakta durmasının temelinde ahilik anlayışını devam ettirmesinden dir. Ahilik hem devletten, hem sosyal hayatta önemli rol üstlenmiş, bugüne kadar da belli şekilde gelmiştir. Günümüzde hile ile, vatandaşı kandırmaya çalışan kesim de vardır. İşte burada ahiliğin önemi kendini daha da net olarak göstermiştir. Ahiliğin ilkelerine bütün esnaflarımız harfiyen uymalıdır. Keşke ahiliğin bütün ilkelerini her tarafa adam gibi yayabilsek, bunun kontrolünü de iyi bir şekilde yapabilsek. Böylece toplumsal Hayatımızda sıkıntı olmadan yaşamış oluruz.diye konuştu. Konuşmalardan sonra İlimiz esnaf ve sanatkarları arasından İlimiz Yılın Ahisi seçilen terzi Hüseyin Kanık a Ahilik Kaftanı giydirilerek plaket takdim edildi. Törenler, Birliğimize bağlı odaların Ahi adayı gösterdikleri Ahilere plaketlerinin verilmesiyle sona erdi. Törene katılanlara geleneksel bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.

Ahilik Haftası kutlamalarının üçüncü günü Kapalı Pazar yerinin dualarla açılması ile devam etti. Açılışa Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, Birlik Başkanımız Abdülkadir Konak, Başkan Vekilimiz Atila Kocabaş, Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet Tan ile merkez oda başkanlarımız katıldı. Duaların ardından heyet pazar yeri esnafını ziyarete ederek hayırlı işler bol kazançlar temennisinde bulundular.